Projeniz İçin Fon Toplama Sürecinizde Bu Adımlara Dikkat!

Projeniz İçin Fon Toplama Sürecinizde Bu Adımlara Dikkat!

Yatırımcılar, girişiminizi ilerletmek için sermayelerini nasıl kullanacağınızı öğrenmek ister ve startup’ınızın bağış toplama geçmişine bakarlar. Aldığınız paraya ve şu ana kadar kaydettiğiniz ilerlemeye bağlı olarak kararlarını verirler.
Yatırımcılar genellikle, ne kadar harcayabileceğinize bakmaksızın, girişimin ilk aşamalarında kendi paranızın bir kısmını girişime katkıda bulunmanızı bekler. Bu, işletmenin geleceğine olan bağlılığınızın ve inancınızın bir işaretidir.
Kurucu haricinde bağış toplama geçmişinde yer alan kişi ve kuruluşlar şunlar olabilir:

Aile ve Arkadaşlar

Kişisel bağlantılarınızdan girişiminize yatırım yapmalarını istemek oldukça önemli. Sizi tanıyan ve muhakemenize güvenen insanlar, bu güveni ufak sermayeler şeklinde gösterebilirlerse, yatırımcılara yatırımları için yeterince sorumlu ve güvenilir olduğunuzu kanıtlamanıza yardımcı olabilirler. İlla zengin bir halanız veya Mısır’da size servet bırakan bir dayınız olmasına gerek yok aslında. Küçük katkılar bile yatırımcıların gözünde pek çok noktayı değiştirebilir.

Hızlandırıcılar (Accelerators)

Hızlandırıcılar ve kuluçka merkezleri, yeni başlayanlar için mentörlüğe, sermayeye ve diğer kaynaklara erişmenin popüler yollarından biridir. Özel yatırımcılar tarafından kurulan kuluçka merkezleri yaygın olduğu gibi, son yıllarda akademik ve üniversite destekli merkezler de açılmaktadır.
Bu programlar, genel olarak belirli bir süre boyunca kişilere profesyonel yatırıma hazırlanırken büyümeye odaklanabilmeleri için koçluk, yatırımcılara erişim ve erken aşamadaki girişimlere destek sunar. Siz de bu alanlardan faydalanabilirsiniz.

Kitle Fonlama Platformları (Crowdfunding)

Tüm işletmeler bir kitle fonlaması modelinden yararlanamasa da, ürününüzün bir sürümünü bir kitle fonlaması sitesinde (Atomyum, Kickstarter, IndieGoGo gibi) piyasaya sürmek, projenizi doğrulayabilir. Yatırımcıların da önemsediği bu web siteleri hem bağış toplamanıza hem de yatırımcıların ilgisini çekmenize yardımcı olur.

Profesyonel Yatırımcılar

Profesyonel yatırımcılar genellikle girişimlerinin değerini hâlihazırda kanıtlamış ekiplere veya geçmişte diğer girişimlerle başarılı olmuş ekiplere yatırım yapar. Profesyonel yatırım aramadan önce, projenizin potansiyelini kanıtlayana kadar girişiminizi desteklemek için diğer sermaye kaynaklarını (kişisel bağlantılar, hızlandırıcılar veya kitle fonlaması gibi) kullanmanız daha doğru olacaktır.

Add a Comment

Your email address will not be published.